OpenTTD:

OpenTTD – to open-source'owy klon gry komputerowej Transport Tycoon Deluxe. Gra oferuje wszystkie opcje oryginału, ale wprowadza szereg zmian w mechanice gry i dodatków. Jednym z usprawnień jest tryb dla wielu graczy poprzez LAN lub Internet.

Gra:

W OpenTTD gracz wciela się w rolę przedsiębiorcy z branży transportowej. Jego zadaniem jest zbudowanie prężnie funkcjonującej firmy transportowej, zaś podstawowym celem – uzyskanie jak najlepszego wyniku po upływie stu lat w grze. Rozgrywka toczy się na planszy przedstawiającej krainę z miastami oraz fabrykami czekającymi na rozpoczęcie świadczenia dla nich usług przewozowych (towary, pasażerowie), które są podstawowym źródłem dochodu. Towary mogą być przewożone pięcioma środkami transportu:

  • samochody
  • kolej (tradycyjna w wersji zwykłej i zelektryfikowanej, jednoszynowa i magnetyczna)
  • samoloty i helikoptery
  • statki
  • tramwaje (od wersji 0.6.0)

Każdy z nich ma pewne zalety i wady. Przykładowo, ciężarówki i autobusy są tanie w budowie i bez trudu mogą poruszać się po ulicach miast, lecz mają ograniczoną prędkość i małą ładowność. Natomiast pociągi są pojemne i w późniejszych latach kilkukrotnie szybsze, ale wymagają czasochłonnej budowy rozległej i kosztownej infrastruktury.

Świat gry dynamicznie reaguje na poczynania gracza. Fabryki leżące na uboczu głównych szlaków transportowych bankrutują, inne zwiększają produkcję, zaś uruchomienie przewozów pasażerskich umożliwia rozwój miastom. Działalności przedsiębiorstw przyglądają się także władze miejskie, które są negatywnie nastawione do niszczenia środowiska, wyburzania budynków pod nowe linie kolejowe i drogi czy dużego hałasu z pobliskiego lotniska. W przypadku zbyt dalekiej ingerencji w otoczenie mogą zabronić budowy stacji i terminali na swoim terenie.

W początkowych latach gry dodatkowym przeciwnikiem gracza są ograniczone fundusze oraz kiepski tabor. Dlatego konieczne jest szybkie odkrycie dochodowych połączeń, spłacenie przy ich pomocy długów oraz dalsze inwestycje celem pomnożenia zysków. Z biegiem czasu i pojawianiem się nowych technologii, gracz zyskuje dostęp do szybszych i pojemniejszych pojazdów. Przedsiębiorstwo ma czasem także możliwość przetestowania prototypów nowych konstrukcji przed konkurencją.

Wikipedia
2009-2014 Pawilonek